محل تبلیغات شما

بسم الله الرحمن الرحیم

محمد حسین عطایی فر عزیز، خاطره ای از دکتر حسابی برایماننقل کرده است، که در آن انیشتین مهمان سفره­ی عید نوروز او شده است.

برای محمد حسین و همه عزیزان سالی پر خیرو برکت زیر سایه حضرت زهرا سلام الله علیها آرزومندم.

درضمن کارگرافیکی انجام گرفتهروی عکسها هم کار زیبای محمد حسین است.

دکتر محمود حسابی در زمان تدریس در دانشگاه پرینستون، تصمیمگرفت سفره ی هفت سینی برای انیشتین و جمعی از بزرگ ترین دانشمندان دنیا از جملهبور، فرمی، شوریندگر، دیراگ و دیگر استادان دانشگاه چیده و برای سال نو دعوتشانکند. دکتر حسابی  خود، کارت های دعوت راطراحی و حاشیه ی آنها را با گل های نیلوفر که زیر ستون های تخت جمشید است، تزئیننمود و منشأ و مفهوم این گل ها را هم توضیح داد چون می دانست وقتی ریشه مشخص شود،برای طرف مقابل، دلدادگی ایجاد می کند. همه سروقت آمدند اما انیشتین 20 دقیقهدیرتر آمد و گفت: چون خواهرم را خیلی دوست دارم، خواستم او هم جشن سال نو ایرانیانرا ببیند. دکتر حسابی فوری یک شمع به شمع های روشن اضافه کرد و برای انیشتین توضیحداد که ما در آغاز سال نو به تعداد اعضای خانواده، شمع روشن می کنیم و این شمع راهم برای خواهر شما اضافه کردم.
دکتر حسابی تمام وسایل سفره ی هفت سین را چید و توضیح داد کهسبزه نشانه ی رویش، ماهی نشانه ی جنبش، آینه نشانه ی یک رنگی، شمع نشانه ی فروغزندگی و. می باشد. همه متعجّب شدند و انیشتین گفت: آداب و سنن شما چه چیزهایی ازدوستی، احترام به حقوق بشر و حفظ محیط زیست یاد می دهد! دکترحسابی یک کاسه آب رویمیز گذاشت و یک نارنج داخل آن قرار داد و برای مهمانان توضیح داد که این کاسه 10هزار سال قدمت دارد. آب، نشانه ی فضا و نارنج، نشانه ی کره ی زمین است و این بیان گر تعلیقکره ی زمین در فضاست. انیشتین گفت: ما در مملکت خودمان 200 سال پیش، دانشمندیداشتیم که وقتی این حرف را زد، کلیسا او را به مرگ محکوم کرد اما شما از 10 هزارسال پیش، این مطلب را به زیبایی به فرزندان تان آموزش می دهید. پس از یک سری صحبتهای عمومی،انیشتین ازدکتر حسابی خواست که با خاموش کردن شمع ها، جشن را شروعکند.دکتر در پاسخ او گفت ایرانی ها در طول تمدن 10 هزار ساله شان حرمت نور وروشنایی را نگه داشته اند و از آن پاسداری کرده اند. برای ما ایرانی ها شمع؛ نمادزندگی ست و ما معتقدیم که زندگی در دست خداست و تنها او می تواند این شعله راخاموش یا روشن نگه دارد. دکتر حسابی می­خواست اتّصال به این تمدّن را حفظ کند و می­گفتبعد ها انیشتین به من گفت وقتی بر می­گشتیم به خواهرم گفتم حالا میفهمم معنی یکتمدّن 10000 ساله چیست؟ ما برای کریسمس به جنگل می­رویم درخت قطع می­کنیم و بعد باگل های مصنوعی ، آن را زینت می­بخشیم. امّا وقتی از جشن سال نو ایرانی ها بر می­گردیم،همه­ی درختان سبز است و در کنار خیابان گل و سبزه روئیده است. سرانجام، دکتر جشننوروز را با خواندن دعای تحویل سال، آغاز و با شیرینی های محلی از مهمانان پذیرایینمود.

معلم و شاگردحقیقی (علامه طباطبایی ره و شهید مطهری ره)

انیشتین و عید نوروز

عطایی فر، «چارلز دیکنز» را معرفی می کند.

ی ,انیشتین ,دکتر ,سال ,های ,حسابی ,نشانه ی ,سال نو ,توضیح داد ,دکتر حسابی ,محمد حسین

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سایت رسمی دانلود سریال دل ساخته منوچهر هادی تحقیق و مقاله، مطالب علمی آموزشی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، دانلود سخنرانی، ذکر و حدیث Agnes's collection اعتراضات اخیر و ضرورت جراحی اقتصاد ایران nolepider ralolicheapf بای بای Terry's blog inanmalets parsioworkta